Cik precīzas ir laika ziņas?

Laika ziņasKāds būs laiks? Šogad, pēc neraksturīgi garās ziemas un vēlā, lēni nākošā pavasara, šis jautājums kļuvis aktuāls un interesants daudziem. Ko īsti gaidīt no šīs un nākamajām vasarām vai jebkura cita gadalaika?

Vairumā gadījumu atbildes tiek meklētas divās vietās – pie laika vērotājiem, kuri savus spriedumus balsta tautas ticējumos un pašu ilgadējā pieredzē, kā arī oficiālo meteorologu un sinoptiķu veidotajās laika ziņās, kuras varam vērot televīzijā un dzirdēt radio, kā arī lasīt interentā, kur tās pieejamas jebkurā diennakts laikā. Jautājums tikai, cik uzticami ir šie avoti.

Laika ziņas

Laika vērotāji, kuriem mūsu vecāki un vecvecāki vēl varēja visai droši uzticēties, diemžēl paši spiesti atzīt, ka viņu prognozs vairs nesakrīt ar vērojumiem, uz kuriem tās balstās. Daudzi to pamato ar Zemes ass leņķa izmaiņām, līdz ar to orbītas punkts (vienkāršā valodā-diena), kad būtu jāveic konkrētais novērojums, vairs nav tajā brīdī, kādā tas bija agrāk. Piemēram, ļoti iespējams, ka Māras diena būtu jāatzīmē aptuveni 2 nedēļas vēlāk kā iepriekš- līdz ar to arī raksturīgie novērojumi  būtu jāveic pavisam citā laikā. Protams, ir arī citas teorijas par to, kāpēc laika vērotāju prognozes kļūst arvien neprecīzākas.

Vai oficiālās laika ziņas ir precīzākas? Atkarībā no tā, kurā  meteoroloģijas centrā tās ir veidotas, laika ziņu precizitāte svārstās no 35 līdz pat 60 un vairāk procentiem. Tas nozīmē, ka laika ziņas mēdz būt visai precīzas, tomēr šajā ziņā jārēķinās arī ar dažādiem pārsteigumiem, kurus mums sagādā brīžiem tik neprognozējamā daba.

Latvijā ar laika ziņu veidošanu nodarbojas Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs, kas sadarbojas arī ar aktuālo jaunumu portālu focus.lv. Plašu aktuālāko informāciju par laika apstākļiem Latvijā lasiet portālā focus.lv

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *